• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/tarikakaycom/222486804626866
  • https://twitter.com/tarikakaycom
ANKET
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?

Doğal Öğretim Projesi

Doğal Öğretim Projesi

Doğal Öğretim Projesi

Proje Özeti

Özel eğitime gereksinim duyan öğrenciler için kaynaştırma/bütünleştirme eğitimi, gelişmiş ülkelerin yanı sıra Türkiye’de ve gelişmekte olan diğer ülkelerde oldukça önem verilen konular arasında yer almaktadır. Kaynaştırma sınıflarına verilen önemin ve desteğin artmasıyla birlikte, özellikle okul öncesi kaynaştırma sınıflarında normal eğitim sürecinde kullanabilecekleri etkili ve pratik stratejilerin yer aldığı doğal öğretimsel süreçlere olan gereksinim de ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kaynaştırma uygulamalarının başarılı olması için kaynaştırma öğretmenlerine günlük okul rutinleri, etkinlikleri ve geçişleri sırasında nasıl öğretim sunabileceklerini pratik bir şekilde anlatan ve gösteren uygulamalara gereksinim vardır. Okulöncesi kaynaştırma sınıflarında yer alan yetersizliği olan çocuklar için belirlenen amaçların günlük okul rutin, etkinlik ve geçişler sırasında doğal bir şekilde nasıl gerçekleştirilebileceğini öğretmenlere gösteren net, pratik ve gerçek örneklerle öğretmenlere yazılı, görsel ve web 2.0. tabanlı uygulamalar ile sunulması önemlidir.

Bu projenin amacı, okul öncesi kaynaştırma öğretmenlerine yönelik genelde tüm sınıf özelde ise kaynaştırma öğrencilerine günlük rutin, etkinlikler ve geçişler sırasında doğal bir öğretim süreci ile  nasıl öğretim sunabileceklerini içeren yazılı ve görsel materyaller geliştirmek ve materyallerin kullanımı ve etkililiğine ilişkin öğretmenlerin görüşlerini almaktır.  Bu projenin sonunda üç temel ürünün elde edilmesi beklenmektedir: (1) Okul öncesi kaynaştırma öğretmenlerinin sınıflarında günlük rutin, etkinlik ve geçişlerde kullanabilecekleri öğretim stratejilerinin/yöntemlerinin doğal bir şekilde nasıl kullanılacağını içeren, nasıl öğretim yapılabileceklerini anlatan, stratejilerin renkli çizimlerle (karikatürize edilmiş örnek olaylar) desteklendiği kılavuz kitap, (2) Stratejilerin/yöntemlerin etkili bir şekilde kullanımını ve okul öncesi kaynaştırma sınıflarında nasıl uygulanacağını gösteren örnek uygulama videolarının yer aldığı DVD, ve (3) Hazırlanan kitabın ve DVD’nin içeriğini kapsayan Web 2.0. tabanlı etkileşimli bir web-sitesi hazırlanacaktır. Web-sitesi, kitaptaki gibi görsel bir şekilde ve videolarla desteklenerek geliştirilecek, öğretmenlerin görüş ve sorun bildirmesine ve öğretmenlere dönüt verilmesine olanak sağlayacak şekilde geliştirilecektir.


İletişim

Adres: Anadolu Üniversitesi, Yunus Emre Kampüsü, Eskişehir

Telefon: +90 222 335 2914

Faks: +90 222 335 2914

E-posta: eae@anadolu.edu.tr

Yürütücü: ihdiken@anadolu.edu.trDOĞAL ÖĞRETİM RESMİ WEB SİTESİPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın