• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/tarikakaycom/222486804626866
  • https://twitter.com/tarikakaycom
ANKET
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?

DEHB Teşhis / Tedavi Süreci

DEHB Teşhis / Tedavi Süreci


DEHB için tek, basit, kesin bir test yoktur. Teşhis koymak, genellikle bir çocuk psikiyatristi ya da uzman bir çocuk doktoru tarafından yapılan uzman değerlendirmesini gerektirir. Teşhis, davranış kalıplarını tanımak, çocuğu gözlemlemek, davranışlarını evde ve okulda raporlamak suretiyle yapılır. Bazen teşhise yardımcı olmak için bilgisayarlı bir test yapılabilir. Bazı çocukların klinik veya eğitim psikologları tarafından uzmanlaşmış testlere ihtiyaçları vardır.
 
Nasıl tedavi edilir?

DEHB'den muzdarip olan bir çocuk, zorlukların olduğu her durumda tedaviye ihtiyaç duyar. Bu, evde, okulda, arkadaşlarınızla ve toplulukta destek ve yardım anlamına gelir.
 
Öncelikle aile, öğretmenler ve profesyonellerin çocuğun durumunu ve onları nasıl etkilediğini anlamaları çok önemlidir. Büyüdükçe, gençlerin durumlarının ve nasıl yönetileceğinin farkında olmaları gerekir.
 
Öğretmenler ve veliler, ödül çizelgeleri gibi davranışsal yönetim stratejilerini kullanmaları gerekebilir. Ebeveynler / aileler ebeveyn eğitim programlarını özellikle de hiperaktiviteden kaynaklanabilecek meydan okuma davranışlarını yönetmede yararlı bulabilir.
 
Okullarda, çocuklar özel eğitim desteğine ihtiyaç duyabilir ve sınıfta günlük işlerinde ve ayrıca ödevlerde yardımcı olmayı planlarlar. Ayrıca güvenlerini geliştirmeleri, sosyal becerilerini geliştirmeleri için yardıma ihtiyaçları olabilir. Ev, okul ve çocukları tedavi eden profesyoneller arasında, DEHB semptomlarının mümkün olduğu kadar iyi tedavi edilmesini sağlamak için iyi bir iletişim olması önemlidir ve çocuğun en iyi potansiyeline ulaştığı anlamına gelir.
 
İlaçlar, orta ila şiddetli DEHB'nin yönetiminde önemli bir rol oynayabilir. İlaçlar hiperaktiviteyi azaltmaya ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabilir. Gelişmiş konsantrasyon, çocuğa yeni beceriler öğrenmek ve uygulamak için fırsat ve zaman kazandırır.
 
Çocuklar sıklıkla, ilacın insanlarla baş etmelerine, daha net düşünmelerine, daha iyi şeyleri anlamalarına ve kendilerini daha fazla kontrol altında hissetmelerine yardımcı olduğunu söylüyorlar. DEHB olan tüm çocukların ilaç almaları gerekmez.

DEHB olan bir kişi başka sorunları olabilir mi?

DEHB olan çocuklar öğrenme güçlüğü, otizm, davranış bozukluğu, kaygı ve depresyon gibi başka problemlere de sahip olabilirler. Tik, tourett ve epilepsi gibi nörolojik problemler de mevcut olabilir. DEHB olan çocuklar koordinasyon, sosyal beceriler konusunda sorun yaşayabilir ve dağınık görünürler.

Kaynak